Nowy banknot 500 zł zdaniem Polaków. Jak wygląda? Kiedy trafi do obiegu?

06.06.2016

Banknot 500 zł - www.nbp.pl
Źródło: www.nbp.pl

Luty 2017 – to wówczas do obiegu trafi nowy banknot obiegowy o nominale 500 zł. Powodem wprowadzenia banknotu o tak wysokim nominale jest wzrost wartości obiegu gotówkowego, a także rosnące koszty utrzymywania przez NBP zapasu strategicznego gotówki. Reprezentantem tego nominalu został król Jan III Sobieski. Co jednak na temat nowego nominału myślą Polacy?

Banknot 500 zł w obiegu – co na to Polacy?

Portale społecznościowe to doskonałe miejsce do wyrażania własnsych opinii. Nie inaczej jest także w przypadku tak poważnej sprawy, jak wprowazdenie nowego banknotu do obiegu. Polacy dość sceptycznie podchodzą jednak do tej kwestii. Większość publikowanych komentarzy zawiera się w tonie żartobliwej ironii:

Opinie - banknot 500 zł

Niestety przeważająca część opinii publicznej krytykuje również sam wygląd banknotu. Zarzuty skierowane są zarówno do zbyt wyblakłych kolorów, jak i do samego „niekrólewskiego” wizerunku króla Jana III Sobieskiego.

Część użytkowników portalu społecznościowego, którzy zabrali głos w dyskusji, zarzuca również NBP pewnego rodzaju dyskryminację kobiet. Pierwotne plany dotyczące grafiki banknotu krążyły wokół wizerunku Królowej Jadiwigi. Ostatecznie zdecydowano się jednak na Jana III Sobieskiego.

Banknot 500 zł - NBP wyjaśnia...

Wizerunek Króla Jana III Sobieskiego, pojawił się na banknocie nie przez przypadek. NBP zależało na zachowaniu chronolignej ciągłości serii z władcami polskimi. Wygląd banknotu 500 złotowego został zaprojektowany przez autora poprzednich grafik banknotów, Andrzeja Heidricha. Oczywiście banknot posiada najnowocześniejsze w świecie zabezpieczenia, podobne do tych, które Narodowy Bank Polski wprowadził w trakcie modernizacji pozostałych banknotów.

MP