Zarządzanie finansami w podróży? Znamy kilka sprawdzonych tricków!

10.06.2016

Finanse w podróży

Podróżowanie nabrało dziś zupełnie nowego znaczenia. Wiele osób, zamiast wybrać najwygodniejszy wariant, czyli w całości opłacony pobyt za granicą, decyduje się na podróżowanie na własną rękę. Czy jest to bezpieczne? Jak zadbać o swoje finanse w trakcie takiej podróży? Oto kilka ciekawych pomysłów na bezpieczeństwo finansowe w podróży.

Noś portfel na szyi!

Każdy doświadczony podróżnik, zapytany o to, gdzie najbezpieczniej trzymać pieniądze podczas podróży, odpowie, że na szyi. Niewielki ortfel czy sakiewka, w której możemy schować kilka dodatkowych banknotów i nasze dokumenty, nie jest przesadnie ciężka, ale dzięki swojemu położeniu, trudniejsza do skradzenia.

Ile pieniędzy powinniśmy umieścić w takim portfelu na szyi? Kwota nie powinna być większa od tej, która pomoże nam przeżyć jeden dzień w danym kraju. Większa kwota stanowiłaby zbyt duże ryzyko. Jednak podstawowym środkiem płatności płatności powinny być dla podróżnika...

...karty kredytowe – nie ograniczaj się tylko do jednej!

Tu zasada im więcej tym lepiej ma zastosowanie!

Podstawą płatności za granicą powinna być jednak nie gotówka, a karta kredytowa. W dzisiejszych czasach, nawet niewielkie tyrustyczne miasteczka zaopatrzone są w bankomaty. Nie należy ograniczać się jednak do jednej - dwie karty to doskonałe zabezpieczenie w przypadku kradzieży. Pierwszą powinniśmy mieć w naszym portfelu na szyi, drugą zaś położyć, dokładnie zakopaną, na dnie naszego plecaka.

Uwaga na prowizje!

Znacznie większym problemem niż znalezienie bankomatu mogą okazać się prowizje. Zanim wybierzemy się w podróż powinniśmy sprawdzić, jakie dokladnie umowy łączą nasz bank z tymi, które znajdują się na terenie kraju – celu twojej turystycznej podróży. Często wystarczy zwykły telefon do banku, żeby dowiedzieć się czy i ile będziemy musiei zapłacić za wypłatę pieniędzy. Może się okazać, że dużo bardziej korzystna będzie zmiana typu rachunku osobistego.